Лечение на невротични нарушения на дишането / дихателна дистония
Най-често са засегнати 20-40 годишни, по често жени. Задухът (диспное) е чувствено възприятие, което подобно на болката се оценява само от болния. Не е нито тахипное – бързо дишане, нито хиперпное – увеличена вентилация.
Задухът е трудно, мъчително, неприятно дишане, дори и без да е болезнено в обичайния смисъл на думата. Усещането е много тягостно и премахването му е много трудно. Субективното страдание на болния от задух не става по-марко реално, ако обективните изследвания не намират изменения на дишането.
Невротичните нарушения на дишането са 2 вида:
1. Основна проява на неврозата – – нарушение на ритъма на дишане – ларингоспазъм – хълцане
2. Симптом, заедно с други вегетативни нарушения – – при вегетативни кризи – постоянно вегетативно разстройство – страх от затворено пространство
Нарушение на ритъма на дишане
Това е най-характерното и разпостранено нарушение сред дихателните неврози. Най-типично е тягостното усещане за задух – чувство за недостиг на въздух, отсъствие на усещане за пълноценно вдишване. Усещането е, че въздухът не прониква дълбоко в белите дробове, а се задържа някъде в гърдите. Определят това като „преграда”, „клапан” в гърдите и се стремят да направят все по-дълбоко вдишване, прибягвайки често към допълнителни движения с ръце, туловище и шия, за да могат максимално да разширят гръдната клетка. Периодически им се отдава и накрая правят толкова дълбоко вдишване, че тягосното усещане за задух изчезва. При това изпитват с нищо несравнимо успокоение и облекчение, но не за дълго – скоро, често след няколко дихателни движения всичко отново се повтаря.
Чувството за недостиг на въздух може да безпокои болните в продължение на дни и месеци. То преминава по време на сън и отвличане на вниманието и се обостря при вълнение, физическо натоварване, разговор, когато са в задушно, особенно в затворено помещение. При задух, болните започват често и дълбоко да дишат, с тревога бягат на свеж въздух или отварят широко прозорци и врати. Симптоми като световъртеж, сухота в устата и други неприятни усещания са в резултат от хипервентилацията и усилват тревогата.
Нерядко болните са обхванати от страх от смърт чрез задушаване и не виждат друг изход освен да повикат бърза помощ. Дишането им е аритмично: на фона на често дишане правят отделни дълбоки вдишвания с последващи продължителни паузи. Започват с тревога да контролират дишането си фиксирани в него и с неприятни усещания от горните дихателни пътища. Често се страхуват, че развиват бронхиална астма или сериозно заболяване на сърцето и провеждат множество консултации с пулмолог и кардиолог. Някои се страхуват, че развиват гуша, защото субективно усещат буца в гърлото.
Тези нарушения на дишането обикновено се съпровождат с остри респираторни заболявания на горните дихателни пътища или обостряне на хронични болести на носоглътката.
Ларингоспазъм
Има остро начало, при травматично психоемоционално изживяване, свързано с уплах, гняв или вина. Съпътства се със заболявания на горните дихателни пътища. При ларингоспазма може да аспирират слюнка или храна, което предизвиква пристъп на задушаване. Случва се по време на сън, в момент на събуждане от уплах и др. Пристъпът продължава обикновено 1 – 2 мин. и завършва с рефлекторна кашлица. Често викат бърза помощ, поради страх от смърт от задушаване и това може да бъде оценено от лекарите като асматична или алергична реакция.
Невротично хълцане
Среща се рядко и се проявава шумно на обществени места. Продължава до час и повече. Дишането е затруднено и болните се „задъхват”, „хваща ги за гърлото”, „всичко се свива в корема”. Постепенно развиват страх от обществени места.
Нарушение на дишането при вегетативни кризи
Нарушението на дишането възниква на фона на сърцебиене, тревога и страх от смърт, усещайки недостиг на въздух, задух. Характерно е двигателното безпокойство – излизат на балкона, отварят широко прозорците.
Нарушение на дишането при постоянни вегетативни разстройства
Съчетава се със симптоми на сърдечната невроза и на други вегетативни разстройства. При поява на болка в областта на сърцето, пациентите изпитват потребност от дълбоко вдишване, което намалява леко недостига на въздух.
Нарушение на дишането при страх от затворено пространство
Най-силно е изразено при страх от градски транспорт и лифт, като се съпровождат и с други вегетативни разтройства. Оплакват се от топли вълни, силна потливост, сърцебиене, притъмняване в главата, треперене в тялото. При страх от обществен трнспорт се стремят да са близко до големия преден прозорец и определено предпочитат такси.
Когато се окажат в затворено пространство изпитват чувство на недостиг на въздух до задушаване, независимо от интензивните и дълбоки дихателни движения. Световъртежът и сухостта в устата още повече усилват страха.
От 1 процедура седмично до 2 процедури дневно. Най-кроткият и продължителен начин е по 1 процедура седмично. Подходящ е за пациенти от Пловдив и окръга. От далечни градове правят по 2 последователни процедури /СКЕНАР терапия и Енергийна психология/ веднъж седмично. От чужбина правят интензивни курсове – няколко последователни дни по 2 процедури дневно.
Да! Изчистваме истинската причина за страданието, а не само отделни негови прояви. Пациентът осъзнава причината за състоянието си и определя степента на промяната в себе си. Най-често идват с различни болки и оплаквания, а приключват курса не само без тях, но и с нови цели и възможности.
Имате въпроси?
Ние сме тук, за да ви помогнем. Може да ни ги зададете още сега!