Пациентите ми се оплакват от сърцебиене, болка в сърдечната област, прескачане, повишено или понижено кръвно налягане. Болките в сърцето са особени и пациентите ги описват като пронизващи, давещи, пулсиращи, парещи, стягащи и често променящи се. Сърдечните оплаквания са краткотрайни, но интензивни и винаги са придружени от страх от инфаркт, от „спиране” или „пръскане” на сърцето.
Провокират се от емоционално напрежение или резки движения в шийно-гръдния отдел на гръбначния стълб.
Недостигът на въздух е чувство, което често съпровожда болките в сърцето – вдишването е недостатъчно и може да прерасне в страх от смърт чрез задушаване.
Стрелкащата сърдечна болка не позволява на пациента да извърши дълбоко вдишване или издишване.
Двигателното безпокойство също е характерно – тези пациенти не могат да си намерят място, стенат, охкат, викат Бърза помощ.
В медицинско заведение и в присъствие на лекар бързо се успокояват и оплакванията изчезват.
Понякога се извършват многобройни кардиологични изследвания. По време на тези изследвания съжителството с тежко кардиологично болни може да доведе пациента до сериозна хипохондрия.
Възможно е лекарят след бързо изследване да заяви безапелационното: „Нищо Ви няма. Това са нерви, вземете се в ръце!” Пациентът с кардионевроза оценява това като невнимателно и дори некомпетентно отношение на лекаря към него като болен.
Тези пациенти системно използват валидол и даже нитроглицерин, независимо, че това не помага. Когато се убедят в ефекта на транквилизаторите, си правят малка аптечка, която постоянно носят със себе си. Сънят им е нарушен – страхуват се да не би като заспят да не могат да се събудят. В леглото лежат на дясно, защото смятат, че на ляво болката в сърцето се засилва и не им достига въздух. Общото поведение на пациентите също постепенно се променя – непрекъснато се вслушват в работата на сърцето си и притесняващите ги оплаквания.
Първичният страх от смърт от заболяване на сърцето води до поява на вторични страхове, които могат да прераснат във фобии. Страхуват се от действия, които могат да увредят сърцето – физически натоварвания, преохлаждане, прегряване, пушене, алкохол. Избягват ситуации, в които е затруднено оказване на бърза медицинска помощ. Боят се да останат сами, да посещават кино, театър, където се настаняват близо до изхода. Може да се развие и страх от открити пространства.
Получава се порочен кръг, в който оплакванията се самозахранват и размножават. Спрете го навреме!
От 1 процедура седмично до 2 процедури дневно. Най-кроткият и продължителен начин е по 1 процедура седмично. Подходящ е за пациенти от Пловдив и окръга. От далечни градове правят по 2 последователни процедури /СКЕНАР терапия и Енергийна психология/ веднъж седмично. От чужбина правят интензивни курсове – няколко последователни дни по 2 процедури дневно.
Да! Изчистваме истинската причина за страданието, а не само отделни негови прояви. Пациентът осъзнава причината за състоянието си и определя степента на промяната в себе си. Най-често идват с различни болки и оплаквания, а приключват курса не само без тях, но и с нови цели и възможности.
Имате въпроси?
Ние сме тук, за да ви помогнем.
Може да ни ги зададете още сега!