А какво правите, когато главата ви запуши?
Паническата криза може да се сравни с внезапно аварийно прегряване на колата, когато светкат светлини, пиукат аларми, под капака пуши и колата отказва да се движи.
Както при колата, така и при човека, „внезапното“ начало е предшествано от редица предупредителни сигнали. Преди аварията сериозно сте претовалили колата с дълго и неправилно шофиране. И не сте спрели, за да поправите навреме повредата и да промените начина на каране.
Човекът, като машината, също има нужда от почивки, правилно използване и редовен преглед с нужните ремонти и почистване.
Вашето тяло също дава предупредителни сигнали, които трябва да следите и бързо и своевременно да вземете необходимите мерки. Например главоболие, световъртеж или замайване, сърцебиене и вариране на кръвното, или проблеми с храносмилането и най-вече бързо изчерпване на силите и умора.
Приемът на лекарства е все едно да махнем аварийната лампичка, за да не ни притеснява. И да оставим ремонта за по-късно, когато нямаме толкова много работа. А неотложни задачи винаги има.
Когато закъснеете обаче, сте принудени да предприемете спешни мерки и да направите основен преглед.
Колкото по-бързо, толкова по-добре. Много мои пациенти грешат, като губят много време в многократни изследвания и диагностики. Между прегледите и изследванията пият обезболяващи или лекарства за подтискане на пулса и кръвното и антидепресанти. Това им помага да издържат още малко, но авариите стават все по-чести и по-силни и добавят нови проблеми. Например, ако в началото получат криза с премаляване и изпотяване, в следващите кризи започва да се добавя сърцебиене или високо кръвно, или задух, или световъртеж.
А още при първия преглед в Бърза Помощ е поставена правилната диагноза – паническа криза и е предписано правилното лекарство – успокоително.
И пак на въпроса – какво правите, когато ви прегрее колата? Спирате, правите необходимата почивка и отваряте капачката за водата, за да излезе излишната пара и водата да се охлади. При първа възможнаст правите основен преглед и ремонт на колата. После продължавате пътя си спокойно и приятно.
Какво правите когато ви „запуши главата“ и получите паническа атака? Давате си почивка и освобождавате врящите, отрицателни емоции и намалявате вътрешното напрежение чрез неутрализиране на травматичните спомени.
Как става това ли? Имате нужда от професионалната ни помощ. Ако дойдете навреме, ще се справим бързо: 2 – 3 процедури. Изследванията и консултациите са задължителни, но не се бавете с посещението си при нас. Побързайте, защото ще облекчим и скъсим мъките ви.
Само си представете колко е приятно да пътувате отново спокойно и сигурно!